نحوه اثر گذاری تکنولوژی بر زندگی انسان

انسان‌ها در طول تاریخ سعی داشته‌اند تا با کمک گرفتن از ابزار آلاتی که با کمک دانش خود ساخته‌اند، انجام بعضی از کارها را راحت‌تر کنند و زمان لازم برای آن کار را به حداقل برسانند. می‌توان گفت هر چقدر تکنولوژی پیشرفت کند پیچیدگی تکنولوژی هم افزایش می‌یابد.

نحوه اثر گذاری تکنولوژی بر زندگی انسان

در این مقاله به مباحث پیچیدگی تکنولوژی و نحوه اثر گذاری تکنولوژی بر زندگی انسان پرداخته ایم. همچنین انواع فناوری از نظر پیچیدگی، طبقه بندی پیچیدگی های تکنولوژی، اهمیت آن در زندگی انسان و تاثیرات پیچیدگی های تکنولوژی بر ساختار سازمانی توضیح داده شده است.

نحوه اثر گذاری تکنولوژی بر زندگی انسان

هوش هیجانی

اگر فرض کنیم که تکنولوژی مانند یک خط باشد و در یک سر آن تکنولوژی تکراری و در طرف دیگر آن، تکنولوژی غیر تکراری، در این صورت زمانی که از تکنولوژی تکراری به سمت تکنولوژی غیر تکراری حرکت کنیم، به پیچیدگی سازمانی اضافه می‌شود و همچنین نظارت کم و محدود می‌شود.

 تعریف تکنولوژی

استفاده و بهره بردن از مجموعه‌ای از مهارت‌ها، دانش‌ها و توانایی‌ها، به منظور ساخت کالا یا ارائه خدمت و یا رسیدن به برخی اهداف را تکنولوژی می‌گویند.

تاریخچه تکنولوژی

در رابطه با تاریخچه تکنولوژی اطلاعات بسیار زیادی موجود نیست، اما عده‌ای تاریخ تکنولوژی را از زمانی که انسان‌ها از ابزارآلات و وسایل دست‌ساز استفاده می‌کردند، می‌دانند و عده‌ای دیگر نیز آن را به زمان پیامبران نسبت می‌دهند، به عنوان مثال: تکنولوژی ساخت کشتی توسط حضرت نوح.

فلسفه تکنولوژی

به طور کلی نظرها و عقیده‌های مختلفی درباره تکنولوژی وجود دارد، بعضی از فیلسوف‌ها مانند کارل مارکس اعتقاد دارند که تکنولوژی برای بشریت مفید و خوب است، اما برخی دیگر مانند هربرت مارکس و جان زرزن معتقد هستند که جوامعی که تکنولوژی گرا هستند، بیشتر به سمت تکنولوژی گرایی حرکت می کنند و آزادی و سلامت روانی خود را از دست می‌دهند.

تعاریف پیچیدگی تکنولوژی

استفاده از دانش و اطلاعات برای ساخت یک محصول جهت بالا بردن رفاه انسان

مفاهیم تکنولوژی

تکنولوژی شامل تمام دانش‌ها و مهارت‌هایی می‌شود که موجب ساخت یک کالای جدید یا ارتقا یافته می‌شود که در نهایت به منظور راحتی انسان از آن استفاده می‌شود.

پیچیدگی تکنولوژی یعنی چه؟

تعریف پیچیدگی تکنولوژی بازتاب ضمنی بودن و دستیابی نه چندان آسان به دانش تکنولوژیک، یعنی ویژگی بنیادین آن است. توسعه سریع تکنولوژی و عمر کوتاه تکنولوژی‌ها، عامل مؤثر در پیچیدگی تکنولوژی است.

انواع فناوری از نظر پیچیدگی

فناوری از نظر پیچیدگی و سطح پیشرفته بودن به سه دسته ی زیر طبقه‌بندی می‌شود:

تکنولوژی پیشرفته

تکنولوژی متوسط

تکنولوژی سطح پایین

چنانچه هزینه تحقیق و توسعه فناوری از میزان درآمد و فروش آن بیشتر باشد، کالا یا خدماتی که از تجاری سازی فناوری بدست می‌آید دارای ارزش افزوده زیادی باشد و سهم دانش نیروی انسانی در آن زیاد باشد و… جزء فناوری‌های پیشرفته طبقه بندی می‌شود و اگر عکس حالات گفته شده باشد جزء فناوری‌های سطح پایین می‌باشد. می‌توان گفت فناوری متوسط، حد واسط دو فناوری ذکر شده قرار می‌گیرد.

نوآوری به چند دسته تقسیم می‌شود؟

اگر در فرایند تولید، کالاها و محصولات را بهبود دهیم یا نسل جدیدتر آن‌ها را تولید کنیم، به این نوآوری در محصول یا خدمات می‌گویند. انجام کارهایی که موجب افزایش کارایی و بازدهی سازمان شود، نوآوری در فرایند می‌باشد. نوآوری در بازاریابی شامل کلیه امور است که موجب افزایش بازاریابی می‌شوند. افزایش کارایی و بهره‌وری مدیریت سازمان را نوآوری در مدیریت می‌گویند.

دلایل اهمیت پیچیدگی های تکنولوژی

در یک سازمان هرچقدر پیچیدگی تکنولوژی بیشتر باشد، به همان نسبت سطح تخصص و مهارت کارکنان آن نیز بیشتر خواهد بود، در نتیجه مدیریت بخش زیادی از تصمیمات را به بخش‌های زیر دست خود واگذار می‌کند که موجب عدم تمرکز در تصمیم ‌گیری می‌شود.

چرا و چگونه تکنولوژی اهمیت می‌یابد؟

با توجه به اینکه تکنولوژی در تمام زندگی بشر گسترش پیدا کرده است و در بسیاری از موارد موجب بهبود وضع زندگی انسان شده است، می‌توان به اهمیت تکنولوژی پی برد. با کمک تکنولوژی زندگی برای انسان آسان و راحت‌تر شده است. نیازهای انسان به کمک فناوری بسیار سریع‌تر تأمین می‌شود. در واقع یکی از نیازهای حیاتی بشر مدیریت کسب و کار و درآمد ها است که با پیشرفت فناوری و بوجود آمدن نرم افزارهای حسابداری این کار دشوار را آسان نموده است.

مزایای پیچیدگی تکنولوژی

با وجود تکنولوژی انجام بسیاری از امور ساده‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود، در عین راحتی سرعت انجام آن هم بالا رفته است. فناوری موجب ارتباط بیشتر انسان‌ها با یکدیگر شده است، به گونه‌ای که شما می‌توانید با دورترین افراد نیز ارتباط برقرار کنید.

معایب پیچیدگی تکنولوژی

در کنار فوایدی که برای تکنولوژی ذکر شد، یک سری معایب هم وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به وابسته شدن افراد به تکنولوژی را نام برد، فرض کنید در دنیای امروزی که همه ی افراد به روشنایی و برق عادت کرده‌اند، بخواهیم همین فناوری را کنار بگذاریم، قطعاً مسئله بسیار دشوار خواهد بود. گفتیم که تکنولوژی موجب راحت‌تر شدن زندگی انسان می‌شود، زیرا بسیاری از کارها را ماشین‌آلات انجام می‌دهند، همین خود موجب از بین رفتن بسیاری از مشاغل می‌شود.

طبقه بندی پیچیدگی های تکنولوژی

پیچیدگی های تکنولوژی به سه سطح پیشرفته، متوسط و سطح پایین دسته‌بندی می‌شود. در تکنولوژی پیشرفته، هزینه‌های تحقیق و توسعه نسبت به درآمد آن بیشتر است و محصولات آن ارزش افزوده بیشتری دارند، در صورتی که در تکنولوژی‌های سطح پایین معمولاً اینگونه نیستند و هزینه‌های تحقیق و توسعه کم و ارزش افزوده محصولات نیز پایین است. تکنولوژی متوسط، میانگین بین این دو قرار می‌گیرد.