فناوری بلاک چین

اولین بلاک چین با تکیه بر کارهای استوارت هابر، اسکات استورنتا و بایر در زمینه شبکه‌های رمزنگاری شده را ساتوشی ناکاموتو اسرار آمیز در سال ۲۰۰۸ ساخت. اما از آن زمان تاکنون، این شبکه به انقلابی وسیع‌تر بدل شده است، احتمالا سوال اصلی که هر شخص ممکن است بپرسد این است که بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله تلاش کردیم تا در مورد همه جنبه‌های فناوری Blockchain به زبان ساده صحبت کنیم.

فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین (Blockchain) یا دفتر کل دیجیتالی با توزیع غیر متمرکز اطلاعات، چارچوب جدیدی از اینترنت را ایجاد کرده است. Blockchain در ابتدا صرفا برای استفاده ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین طراحی شده بود. این فناوری امروزه کاربردهای بالقوه دیگری را پیدا کرده است. ما در این راهنما قصد داریم برای شما توضیح دهیم که Blockchain چیست و چه کاربردی دارد؟

بلاکچین به زبان ساده یک پایگاه داده یا سیستم ثبت اطلاعات است که به شکل توزیع شده و غیر متمرکز مدیریت می‌شوند. تمامی بلاک‌های داده با استفاده از اصول رمزنگاری به شکلی امن به یکدیگر متصل و ذخیره می‌شوند. این ساز و کار باعث می‌شود تا تغییر ، هک یا تقلب در شبکه بلاک چین بسیار دشوار و عملا غیرممکن باشد. پس چه چیز خاصی در مورد بلاک چین وجود دارد و چرا می‌گوییم که این فناوری قابلیت ایجاد اختلال در برخی صنایع را دارد؟ شبکه بلاک چین هیچ پایگاه مرکزی ندارد، این تعریف اصلی یک سیستم دموکراتیک است. از آنجا که این یک دفتر مشترک و غیرقابل تغییر است، اطلاعات موجود در آن در دسترس همه است. از این رو، هر چیزی که در بستر این شبکه ساخته شده باشد، در ذات خود شفاف بوده و همه افراد نسبت به عملکرد خود پاسخگو هستند.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین هیچ هزینه تراکنشی ندارد. در واقع فقط هزینه زیرساخت دارد اما هیچ هزینه‌ای برای تراکنش‌‌ها ندارد و یک روش ساده و در عین حال مبتکرانه برای انتقال اطلاعات به شکل همتا به همتا (P2P) به صورت خودکار و ایمن است. یک طرف معامله با ایجاد یک بلاک روند کار را آغاز می‌کند. این بلاک توسط هزاران یا شاید میلیون‌ها کامپیوتر توزیع شده در سراسر شبکه تأیید می‌شود. بلاک تأیید شده به یک زنجیره اضافه می‌شود و در سراسر شبکه ذخیره می‌گردد. این نه تنها یک سند منحصر به فرد، بلکه با تاریخی منحصر به فرد خواهد بود.

بلاک چین چگونه کار می‌کنند؟

بلاک چین دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. قوانینی در مورد نحوه افزودن داده‌ها وجود دارد و هنگامی که داده‌ها ذخیره شدند، تغییر یا حذف آن‌ها عملاً غیر ممکن است. در بلاک چین، داده‌ها به مرور به ساختاری به نام بلاک یا بلوک اضافه می‌شوند. هر بلاک جدید که به بلاک چین اضافه می‌شود با قطعه‌ای از اطلاعات به بلاک قبلی پیوند می‌خورد. با نگاه کردن به آخرین بلاک می‌توان بررسی کرد که در چه زمانی ساخته شده است.اگر این بررسی تا انتهای زنجیره (Chain) ادامه دهیم به اولین بلاک که با نام بلاک پیدایش یا جنسیس (Genesis) شناخته می‌شود، خواهیم رسید.