حافظه optane

این نوع حافظه، سبب افزایش سرعت رایانه به طور مشهود خواهد شد. این حافظه قابلیت افزایش سرعت رایانه ، بدون کاهش ظزفیت حافظه ذخیره سازی اصلی رایانه را، دارند. با استفاده از این حافظه، سرعت رایانه شما چندین برابر افزایش می یابد.

اما با وجود این قابلیت، باز هم افراد آشنایی چندانی با این نوع حافظه ها ندارند.

تعریف حافظه optane


ابتدا باید حافظه فرار و غیر فرار را تعریف کنیم. حافظه فرار مانند حافظه جامد و دیسک سخت جز حافظه غیر فرار هستند که با قطع برق، اطلاعات آنها پاک نمی شوند. اما حافظه فرار مانند حافظه رم اطلاعات آنها با قطع برق از بین می روند. در رایانه های شخصی، اطلاعات و داده هایی که با سرعت بالا پردازش می شوند در حافظه رم بارگذاری می شوند. مثلا برنامه های در حال اجرا در حافظه رم بارگذاری می شوند اما برنامه هایی که در حال پردازش نیستند در حافظه جامد می مانند .

آیا حافظه optane مناسب است؟


این حافظه با کمک دیسک هاسی سخت، ظرفیت بالایی خواهند داشت. بدین وسیله کاربران می توانند ظرفیت بالای حافظه با هرینه اندک داشته باشند. اینتل ادعا می کند که رایانه ها بدین وسیله قادر خواهند بود تا 28 درصد حافظه بیشتری داشته باشند. در ضمن سرعت ذخیره سازی اطلاعات نیز چهارده برابر بیشتر از حافظه های دائمی سنتی خواهد بود. مثلا میکروسافت <اوت لوک >حدود شش برابر سریع تر اجرا می شود و کروم هم حدود 5 برابر سریع تر از قبل اجرا خواهد شد. در ضمن بازی ها نیز قادر خواهند بود هجده درصد بیشتر از قبل بارگذاری شوند.

نتیجه پایانی


در نهایت این انتخاب بسته به طرز استفاده کاربر از سیستم خود دارد. مثلا کاربرانی که نیازی به سرعت بالای اجرای رایانه ندارند کمتر از این حافظه استفاده می کنند اما افرادی که سرعت بالای رایانه برایشان اهیمت دارد استفاده از این حافظه به آنها پیشنهاد می شود.