ویندوز 10X چیست
ویندوز 10X چیست

ویندوز 10X چیست ، سیستم عامل ویژه ی مایکروسافت برای دستگاه های تاشدنی است و به دلیل برخورداری از قابلیت های جدید از نسخه ی معمولی ویندوز 10 جدا شده است. مایکروسافت هنگام معرفی سرفیس نئو به صورت رسمی اعلام کرد از مدتی قبل کار روی نسخه ای از ویندوز 10

را آغاز کرده است و به صورت ویژه برای دستگاه های تاشدنی تولید می شود. ویندوز 10 ایکس را نمی توانیم سیستم عاملی جدید به شمار بیاوریم و همان طور که از نامش فهمیده می شود این سیستم عامل همان ویندوز 10 با قابلیت هایی جدید است.

تفاوت بین ویندوز 10 ایکس و ویندوز 10 معمولی


در نسخه ی ویندوز 10 ایکس، مکان آیتم های یاد شده تغییر می کند زیرا، ویندوز 10 ایکس مخصوص دستگاه هایی با نمایشگر دوگانه است و در واقع رابط کاربری باید به صورتی تغییر کند که کاربر هنگام استفاده از آن با دو نمایشگر احساس راحتی کند. بر اساس مطالب فاش شده از ویندوز 10 ایکس فعلا چند نکته را درباره ی رابط کاربری آن می دانیم. بررسی تغییرات را با نوار وظیفه شروع می کنیم بر اساس شایعات، تغییرات رابط کاربری ویندوز 10 ایکس در مقایسه با ویندوز 10 معمولی به صورتی خواهد بود که کاربر هنگام استفاده از دستگاه های مجهز به آن حس کار با محصولی شبیه به آیپد را تجربه کند. آیتم های گوناگون ویندوز 10 ایکس بیشتر در قسمت های مرکزی رابط کاربری حضور پیدا خواهند کرد و تاکید ویژه ای روی استفاده از ژست های لمسی در این نسخه از ویندوز خواهد شد. مایکروسافت روی سیستمی خاص با نام اهرم ها کار می کند که در توضیحی ساده باید بگوییم به لطف این سیستم، کاربر می تواند به سادگی با کشیدن انگشتش از پایین به بالا نوار وظیفه را بالا بکشد.


سازگاری با دستگاه ها و اپلیکیشن ها


یکی از مهم ترین بحث های مربوط به ویندوز 10 ایکس مربوط به اپلیکیشن ها و دستگاه ها می شود که قرار است به این سیستم عامل مجهز شوند. از همان زمان انتشار شایعات اولیه درباره ی ویندوز 10 ایکس شمار زیادی از کاربران بحث در زمینه ی آن را شروع کردند، مایکروسافت پیش تر نسخه های ویژه ای از ویندوز را با نام ویندوز RT یا حتی ویندوز 10 اس معرفی کرده است که با برخی محدودیت ها شامل آن ها می شود. در حال حاضر ویندوز 10 روی پلتفرم آرم با برخی محدودیت های خاص روبه رو است و کاربران مایکروسافت با توجه به این موضوع نگرانی خود را از محدودیت های احتمالی ویندوز 10 ایکس ابراز کردند.

نتیجه گیری


با توجه به آنچه که در رسانه ها شنیده ایم مایکروسافت رویکردی متفاوت برای نسخه ی ایکس ویندوز 10 در پیش گرفته است و قصد دارد تا حد ممکن شمار اپلیکیشن های سازگار با آن را افزایش دهد.